Gyakori kérdések

2014.01.20.

Itt olvashatja a leggyakrabban feltett kérdéseket, és a rájuk adott válaszokat. Amennyiben kérdése lenne, írjon nekünk e-mailt, vagy tegye fel kérdését közvetlenül az oldalon található "Kérdése van?" űrlap segítségével. Az űrlapot elérheti Az információk főmenüpontban, vagy közvetlenül almenüként is!

Kérdés: Kismamaként kaphatok-e érzéstelenítőt a fogászati kezelés során?

Válasz: Ideális esetben babavárás előtt a teljes szájat szanáljuk, hogy teljesen egészséges fog és ínyállapottal kezdhesse meg a kismama a várandósságot. Mégis előfordulhat, hogy egy fog éppen ebben az időszakban gyullad be. Ekkor természetesen adhatható érzéstelenítő, hiszen a fájdalom és a stresszhatás sokkal veszélyesebb a kismamára nézve, mint a körültekintően kivitelezett érzéstelenítés.

Kérdés: Gyökérkezelni kell egy fogamat, de babát várok, ezért félek a röntgenezéstől. Hogy oldható meg e nélkül a kezelés?

Válasz: Elektromos gyökércsatornahossz mérő műszerrel elvégezhető a kezelés, sugárterhelés nélkül.

Kérdés: Sok fogkő van a fogaimon, főleg az alsókon. Azt hallottam, hogy nem szabad eltávolítani, mert meggyengülnek a fogak és ki is eshetnek. Igaz ez?

Válasz: Ez egy tévedés. A fogkő az, illetve az általa okozott/ fenntartott gyulladás, ami a fogak elvesztéséhez vezethet. Rengeteg baktériumot tartalmazó felrakódásról van szó, amit a szájüreg, fogak egészsége érdekében mindenképpen el kell távolítani. Az általa okozott gyulladás elmúltával a fogak stabilitása és élettartama nőhet, megállíthatóvá válik a csontfelszívódás folyamata és esztétikailag is kedvezőbb képet kapunk.

Kérdés: Gyökérkezelés során a fogorvosom nyitva hagyta a fogamat és hónapok óta vissza kell járnom átöblíteni. Meddig tart, amíg végleg elkészül a gyökértömés?

Válasz: A mai szemlélet szerint káros a gyökércsatorna nyitva hagyása a gyökérkezelések között, hiszen a fog a szájüreg felől visszafertőződik azokkal a baktériumokkal, melyeket éppen ki szeretnénk írtani a gyökérkezelés során. Modern szemlélet szerint törekedni kell a gyökércsatorna mielőbbi végleges lezárására és a kezelések között sem maradhat nyitva a gyökércsatorna, hanem gyógyszeres töméssel kell lezárni azt.

Kérdés: Tényleg szükséges fogselyem használata? Nem elég az alapos fogmosás?

Válasz: Valóban szükség van fogselyem használatára a szájhigiene fenntartásához. A fogkefével szinte egyáltalán nem érhetők el a fogak közötti területek, holott a legtöbb fogszuvasodás éppen itt alakul ki. Rögzített fogpótlást viselőknek speciális, superfloss nevű fogselyem használata ajánlott.

Kérdés: A hátsó fogaim külső felszínén vízszintes vályulat található. Nagyon érzékeny fogmosásra és hidegre. Azt mondták, rosszul mosom a fogam. Hogyan kell szabályosan fogat mosni?

Válasz: A helyes fogmosás technikája a következő. A fogkefét az íny felől a fogak felé irányuló söprögető mozgással vezetjük. Az őrlőfogak területén és a frontfogak külső felületén a fogkefe hossztengelye párhuzamos a fogívvel, míg a frontfogak belső felszínén merőleges arra. A rágófelszíneket előre-hátra irányuló dörzsöléssel tisztítjuk meg. Ezután következik a nyelv felszínének megtisztítása, bentről kifelé történő söprögetéssel. Végül következik a fogselyem/ superfloss, fogköz-tisztító kefék használata. Befejezésként antibakteriális vagy gyógynövényes öblítés következhet. Ha leírva nehéz elképzelni, rendelőnkben bemutató modellen szívesen segítünk a helyes fogmosási, fogselyem-használati technika elsajátításában, illetve egyénre szabott szájhigiénés tanácsadással is rendelkezésre állunk.

Online bejelentkezés

2014.02.25.

Bejelentkezés

Online bejelentkezéshez kérjük töltse ki az űrlapot! Kollégáink felkeresik (amennyiben pontos elérhetőséget ad meg) időpont egyeztetéshez.

Tovább